Reklamcılık Anlayışı Nasıl Olur ?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
31 Ekim 2020, Cumartesi
Reklamcılık Anlayışı Nasıl Olur ?
Pek çok pazarlamacı, öne sürülen ürünlerin satın alınabilmesi ve kullanıcılar tarafından benimsenmesi için ürünlerin akılda kalıcı olmasını düşünmektedir.
Reklamcılık Anlayışı Nasıl Olur ?

Pek çok pazarlamacı, öne sürülen ürünlerin satın alınabilmesi ve kullanıcılar tarafından benimsenmesi için ürünlerin akılda kalıcı olmasını düşünmektedir. Dolayısıyla piyasaya yeni sunulmuş fikirleri insanlara aşılamak gerekiyor. Bunun için de marka üstünlüğünü tüketicilere en iyi şekilde aktarmak lazım. Eski zamanlarda reklam anlayışı günümüzle hemen hemen aynı şekilde hizmet sağlamıştır. Aradaki tek fark gelişen teknolojiden faydalanan insan nesli yer almaktadır. Reklamın asıl işlevi ise insanların ilgisini çekmek, var olan markadan haberdar etmek, satış oranları ve firmanın hangi türden hizmet sağladığını göstermektir. Gelişmekte olan dijital dünyamızda hemen hemen her dakika karşımıza birer adet reklam çıkıyor. Fakat bunların çoğunu da okumadan direk olarak kapatıyoruz. Peki akılda kalıcı ve kullanıcıları kendine çekecek reklam anlayışı nasıl olmalı? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

Reklamcılık Anlayışı Nasıl Olmalı?

Bir konuda ürün eksikliği yaşandığında veya fikir belirtildiğinde akıllara ilk olarak o ürünün tanıtımını yapan marka ismi geliyor. Yani kısaca özetlemek gerekiyorsa, aniden gelen acıkma hissinin ardından akıllara tetikleyici marka ismi gelmesi lazım. Bundan da doğrudan olarak insanlar gerekli olan ihtiyaçlarını akıllarına ilk gelen tetikleyici marka isminden karşılayacaklardır. Sürekli internette de karşılaştığımız gibi reklamlarda genel olarak hangi konulara hitap ediliyorsa o durumu en iyi şekilde ifade edecek şahane görseller kullanılıyor. Her ne kadar gerçekle bir alakası olmasa da gösterişli görsellerden inanılmaz satışlar yapılabiliyor. Bu yüzden eğer reklam vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka sektörünüzü profesyonel şekilde öne çıkaracak görsel kullanmanız gerekecektir. Farklı bir açıdan da bakacak olursak insanların beyni görsel olarak gördüğü nesneleri daha geç unutmaktadır. Buradan da yola çıkarak akıllarda kalıcı reklamlar verilebilir.

Akıllarda Kalıcı Reklamlara Başvurun

Reklam vermeden önce hangi kitleye seslendiğinizi belirleyiniz. Eğer genç nesillere hitap edilecek sektörle ilgileniyorsanız, o yaşa özel kullanıcıları çekecek objektif nesneler kullanmanız gerekecektir.  Tanıtımı yapılan bir marka ürünü zihinde ne kadar geniş yer kaplarsa, o kadar da güçlü yapıyı elde eder. Eğer ürünü insanların zihinlerini şekillendirecek kıvamda sunarsanız, tahmin bile edemeyeceğiniz satışlara imza atarsınız. Bunu insan vücuduyla da ilişkilendirebiliriz. Örneğin mide acıktığını hissettiğinde ilk olarak tetikleyici beyine sinyaller göndererek acıktığını ve yemek ihtiyacını olduğunu kişiye belirtir. Aynı şekilde de firma adı altında ürünlerinizi insanların beynine tetikleyici şekilde ilave etmeyi başarabilirseniz, o an ihtiyaç duyulan durumda direk olarak firma isminiz akıllara gelecektir. 

Alışılmışın Dışına Çıkın

Reklamcılık anlayışı içerisinde tehlike yaratan unsurlardan bir tanesi ise daha önce farklı marka tarafından öne çıkarılmış renklerin, simgelerin veya kendilerini çağrıştıracak kavramların kullanılmasıdır. Rakiplerin kullanmış olduğu reklamcılık anlayışına yakın tanıtımlar yapmak sizi ön plana çıkarmaz. Aksine karşı rakibinizin reklamını yaparak kendisinin öne çıkarılmasına yardımcı olacaksınız. Çünkü daha önce zaten bu simgeler, renkler ve ifadeler insanların beynine tetikleyici olarak kodlanmıştır. Aynısını yapmaya kalkışmak insanların hafızasında daha önce karşılaştıkları markaların tekliflerini canlandırmasına sebep olur. Böyle hatalara düşmemek içinde planlamış olduğunuz projeyi tamamen özgün şekilde yaratmanız gerekir.

Markalar Kısa Süre İçerisinde Nasıl Büyür?

Markaların büyüme göstermesi, Aslında insanların akıllarında ne kadar kalıcı etken yarattığı ve fiziksel olarak reklamı yapılan ürünün bulunurluğuna bağlıdır. Eğer ürününüzü iyi bir şekilde zihinlere hipnoz etmeyi başarabildiyseniz, tetikleme esnasında ilk olarak akıllara gelmeyi başarabilirsiniz. Tabi ki de sadece ürünü hatırlamak satışlarınızın yükselmesine fayda sağlamaz. Aynı şekilde kolay şekilde temin edilebilmesi de burada büyük rol oynamaktadır. Bütün bu ilkelere bağlı kaldığınız zaman kısa sürede büyük satışlara imza atabilirsiniz. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın