Uv Baskı
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Uv Baskı
Uv Baskı

Baskı sektörünün sıklıkla tercih ettiği ve Trabzon dijital reklamcılıkta faaliyet gösteren UV ( Ultraviolet) Baskı, cam, ahşap, metal, PVC, kumaş, foreks, pleksi, kanvas, köpük, fayans, metal ve deri gibi düz yüzeye sahip olan tüm malzemelere doğrudan uygulanan işleme verilen addır. UV mürekkeplerinin fotokimyasal reaksiyona girmesiyle kurutulma formülü ile oluşan baskı türüdür. UV (Ultraviolet) Baskı, yazıcı ile uyum göstermesi şartıyla her yüzeye uygulanabilir. Güneş ışığına dayanıklılığa ön plandadır. UV Baskı, boyanın kurumasını 1 saniyeden oldukça az bir süreye indirir, bulunan ortamın baskıyı olumsuz etkilemesini de önler. Bu baskı sudan etkilenmez ve diğer baskı türlerine göre çok daha fazla dayanıklıdır. Nemli yüzeylerde diğer baskı çeşitlerine göre ayrıca direnç sağlar. 

Solvent bazlı dijital baskı makineleri renk solma süresini iki yıla uzatırken UV Baskı, bu süreyi iki katına çıkartır. Diğer baskı türlerine göre renkler bu baskı türünde daha canlıdır. İstenilen renge ulaşması için UV Baskı, rengin istenilen renge ulaşmasında büyük bir avantajdır. 

Kalınlığı 5 santimetreye kadar, her türlü malzemenin üzerine doğrudan baskı uygulama imkânı sağlar. Büyük boyutlardaki fotoğraf kalitesinde bile en canlı baskının olmasını sağlar. 

UV Baskı’nın Faydaları 

  • Dayanıklı ve esnektir. 
  • Koruma süresi diğerlerine göre daha fazladır. 
  • Yüksek baskı kalitesindedir. 

UV Baskı’nın Kullanım Alanı 

Ambalaj ve etiketlerde bu baskı sık sık tercih edilmektedir. Metal, PVC malzemeleri, ahşap plaka ve tekstil alanlarının birinci tercihi UV Baskı olmaktadır. Reklam sektöründe kalitesi, hızlılığı ve dayanıklılığıyla da aynı durum geçerlidir. 

UV Kurutma 

UV kurutma işlemi, baskı, kaplama ve dekorasyon alanında püf noktalardan biridir. Mor ve ötesi ışınlar ve görünür ışınlar yardımıyla plimer yapıya sahip olan UV mürekkeplerinin fotokimyasal çapraz tepkimeye girerek kurutulması UV kurutma işlemidir. Kurutma işlemi; düşük ısılarda, yüksek hızda ve solvent yöntemine göre buharlaşmayla değil polimerizasyon tekniği ile yapılmaktadır. Ayrıca Solvent bazlı boyalara benzeyen uçuculuğu olmadığından insan sağlığına da etkisi olmaz.  

Avantajları 

UV kurutmanın en büyük avantajı, kurutmada mürekkebin ve kaplamanın oldukça yüksek hızda kuruyarak ürünlerin üretim süresinin verimliliği sağlar. Üretim süresini arttırmanın dışında üretim maliyetini en uygun seviyede geliştir, üretim esnasında gerçekleşebilecek sorunları oldukça düşük bir seviyeye indirir. Bu yöntem ürün kalitesini arttırır. Üreticiler kuruma süresini çok beklemediği için küçük alanlarda üretimlerini hızlandırabilirler. 

UV Kurutma Çeşitleri 

Cıva içeren lambalar, ürünler üzerinde ultraviyole ışınlarla kurutmayı sağlar. Endüstride standart olan durumda bir lambadır. Yüksek voltaj ile çalışırlar ve içindeki cıvayı buharlaştırma özelliğine sahiptir. Lambanın iç kısmında bulunan yay sayesinde alana ışık süzmesi yaymaktadır. Işık yoğunluğu, 240 nm ile 270 nm arasındadır. UV (Ultraviolet) kurutma için özel olarak tasarlanmış lambalarda mevcut. Floresan lambalar piyasa oldukça yaygın olan lambalardır. Lambalarda kullanılan fosfora bağlı olarak spektrum ışınları kolayca yönetilebilir. Floresan lambalar, cıva içeren lambalar ve UV Led lambalar oluşturduğu farlı frekansları oluşturur. Verimlilik için Led ve mercury lambalara göre verimliliği daha düşüktür. 

UV Lamba Çeşitleri 

Cıva İçerikli Lambalar 

Bu lambalar 220 nm-320 nm arasında UV dalgaları yayar. Uzun dalgalarda bu ışınlar, 365 nanometreye kadar çıkabiliyor. H tipi lambalar normalde ince mürekkep katmanları, temiz kaplama ve yüksek parlaklı bitişler için tercih edilir. 

Demir Katkılı Civa Lambaları 

Cıva içerikli lambalar kısa dalga boylarında etkililiği bulunurken lambaya eklenen demir dalga boyu 350 nm – 400 nanometreye kadar yükselmesini sağlamaktadır. D lamba modellerinde ağır mürekkep pigmentlerine, yapışkanlığa ve kalın yüzeylere sahip baskılarda tercih edilir. 

Galyum Katkılı Cıva Lambaları 

Galyum katkılı lambalar, 400 nm – 450 nm civarında güçlü, dalga boyu çıkışı bulunmaktadır. Bundan dolayı beyaz mürekkeplerin kurumasında titanyum içerikli kaplama kurutmalarında kullanılır. 

Floresan lambalar 

UV kurutmanın birçok alanında bu lambalar tercih edilir. Cıva lambaların yapamadığını bu lambalar gerçekleştirir. 

UV Baskı Makineleri 

Düz Yatak UV baskı 

Ahşap, cam, kompozit ve seramik gibi ser ürünlerde baskı yapabilme yeterine sahip. Materyaller üzerinde doğrudan iletilen baskıda mürekkepler kurur ve malzemeye yapışır. 

Rulo UV Baskı 

Rulodan ruloya baskı yapmaktadır. Sert materyallerin dışında kıvrılabilir, rulo formundaki vinil, folyo, kanvas, perde tarzında yarı yumuşak materyallere baskı yapılabilmektedir. 

Hibrid UV Baskı 

Hem ruloya sarılı malzemeler için hem de sert materyallere baskı yapabilmektedir. Fakat mürekkepler, sert materyallerin üzerinde düz-yatak UV Baskı kadar sağlam değildir. 

Hizmetlerimiz
Verdiğimiz hizmetlere aşağıdan ulaşabilirsiniz
Reklam Ve Tabela
Led Tabela
Araç Giydirme
Uv Baskı
Web Tasarım
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın